Kaip sutepti dviračio grandinę?

Sutepti grandinę galima keliais būdais: ant dviračio arba nuėmus grandinę.

Pirmasis būdas yra pats paprasčiausias- kai grandinė tepama ant dviračio.

  1. Jums reikės pastatyti ir atremti dviratį dviratį, kaire ranka užversti atsuktą buteliuką virš grandinės apatinėje jos padėtyje, o su dešine ranka sukti pedalus atgal bei leisti tepalui po truputį bėgti ant praslenkančių narelių. Pabaigus su apatine padėtimi rekomenduoju procedūrą pakartoti su viršutine dalimi, pilant tepalą ant viršutinės grandinės dalies. Jeigu turite kantrybės, galite sukti pedalus bei spausti tepalą tik ant pačių narelių, o ne į grandinės tarpus. Tuomet sutaupysite tepalo bei grandinė liks švaresnė – prie jos mažiau lips dulkės, kurios padidina trintį ir mažina grandinės ilgaamžiškumą.
  2. Baigus tepimo  procedūrą reikėtų leisti tepalui subėgti į narelius. Jei skubate – įjunkite aukščiausias pavaras bei prasukite pedalus atgal apie 30 kartų. Jeigu neskubate – palikite tepalą ant grandinės kuriam laikui, kad šis pakliūtų ten kur jam reikia. Svarbu! Pradžioje tepalas turi būti tik ant narelių, o rezultate- turi likti tik jų viduje. Jokiu būdu netepkite tepalo ant žvaigždžių, nes jis labai traukia purvą, o šis savaime greitina žvaigždių bei grandinės dilimą.
  3. Tepalui subėgus į narelių vidų, jo išorinį perteklių reikėtų nuvalyti audeklo skiaute. Kaire ranka apimkite grandinę skudurėliu, o dešine- sukite pedalus atgal bent keletą kartų.

Jeigu norite idealaus grandinės sutepimo – grandinę nuimkite (tam jums greičiausiai prireiks spec. įrankio arba žinių kaip atsegti specialų narelį, jei toks naudojamas). Nuimtos grandinės tepimo eiga tokia:

  1. Grandinę išplaukite su nuriebalintoju (pvz. nefrasu).
  2. Išdžiovinkite.
  3. Gerai sutepkite. Geriausiai tam tiks vaško pagrindo tepalas.

Taip sutepta grandinė jums tarnaus iki kelių kartų ilgiau.

Svarbu! Nepamirškite užteršto nefraso utilizuoti spec. atliekų surinkimo aikštelėje. Tai padaryti galite nemokamai. Aikštelių sąrašą, kur surenkamos visos cheminės medžiagos bei kitos atliekos, rasite svetainėje www.atliekos.lt

Kokį grandinės tepalą naudoti?

Nusipirkus naują dviratį iš pradžių niekuo rūpintis nereikės – galėsite atsipalaidavę mėgautis važiavimu. Nauji dviračiai jau būna padengti kokybišku tepalu. Jo turėtų užtekti bent keliems šimtams kilometrų. Iki tol tepalo nuvalyti – nerekomenduojama. Nors ir dviračio grandinę galima tepti siuvimo mašinoms skirtu tepalu, tačiau atėjus poreikiui siūlau įsigyti kokybišką dviračio grandinėms skirtą tepalą. Jų yra keletas rūšių: tiršti, skysti bei tinkantys visais metų laikais. Specialistai pataria rinktis skirtingus tepalus skirtingiems sezonams. Taip galima užtikrinti, kad dviračio dalys veiks patikimai, nes skirtingoms temperatūroms pritaikyti tepalai turi geriau tam sezono metui pritaikytas savybes nei universalūs tepalai.

Dviračio grandinės tepalai

Šaltiems orams (rudens, žiemos pavasario metu) naudojami tirštesni tepalai. Jie yra atsparesni  lietui, sniegui. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį jog šio tipo tepalų nepatartina naudoti dulkėtose ar smėlingose vietose. Dulkės ir nešvarumai yra linklę lipti prie tirštos alyvos, o tai ilgainiui pradės neigiamai veiki grandinę. Taip pat naudojant šį tepalą bus reikalingas dažnesnis grandinės valymas.

Vasarą naudojami vaško pagrindo skystesni tepalai. Skystesni tepalai užtikrina dalių apsaugą nuo trinties bei korozijos ir tuo pačiu neturi savybės pritraukti dulkes, todėl tokius tepalus galima naudoti dulkėtose vietovėse. Užtepus vaško pagrindo skystą tepalą, reikia palaukti 3-4 val, kol jis išdžius, o grandinės paviršius pasidengs atitinkamu sluoksniu.

Verta žinoti jog yra gaminami ir ekologiški tepalai, kurie turi mažiau teigiamų savybių, tačiau jie greičiau suyra ir daro mažiau žalos gamtai.

Tekstą parengė: Solveiga Dambrauskaitė-Bakutienė

Ieškote idėjų minti? Pasižvalgykite po mūsų rekomenduojamus solo dviračių maršrutus (.gpx)