Vaikiškos kėdutės
Dviračių kėdutės vaikams yra trijų tipų: tvirtinamos priekyje, gale ant rėmo ir gale ant bagažinės. Renkantis kėdutę reikia atsižvelgti į: vaiko amžių, svorį, saugumą, patogumą, funkcionalumą. Dauguma dviračių kėdučių turi 3 ar net 5 fiksavimo taškų saugos diržus. Montuodami kėdutę prie dviračio įsitinkinkite jog viską darote taip kaip gamintojas numatė instrukcijoje. Tvirtinant kėdutę gale- itin svarbu jos centrinė padėtis. Tam ant kėdučių yra nurodoma speciali žymė, kuri turi sutapti su galinio rato ašies padėtimi. Netinkamai pritvirtinus, pvz. kai žymė yra nutolusi į dviračio galą daugiau nei reikia, įsodinus vaiką, dviratis virs atgal. Brangesnės, sertifikuotos kėdutės turi tikrai gerus ir patikimus saugos diržus, tačiau svarbu juos tinkamai naudoti. Kiekvieną kartą įsodinus vaiką į kėdutę, įsitikinkite ar dirželiai tinkamai sureguliuoti bei tvirtai prisisegti. Ar ar vaikas pats nesugebės lengvai atsisegti ar išsinerti iš jų. Tinkamas dirželių prisegimas yra tuomet kai už dirželio galima užkišti ne daugiau kaip du pirštus.
Dviračio kėdutės vaikams perkamos ne vieneriems metams, tad atkreipkite dėmesį ar reguliuojasi pakojų aukštis bei ar saugos dirželių padėtis. Augant vaikui, pakojus reikės vis nuleisti žemiau, o saugos dirželius kelti aukštyn.
Jei dar nei karto nevažiavote su vaiku dviračiu, greičiausiai jaudinatės jog teks patirti daug streso, vaikas rėks nenorės važiuoti. Tačiau neužbėkite įvykiams už akių. Daugeliu atveju važiavimas dviračiu vaikus veikia raminančiai ir jie mėgaujasi tuo. Praktika rodo jog vaikai neretai užmiega kėdutėse kelionės metu. Tad jei numanote jog ir jums taip gali būti – verta pagalvoti apie kėdutės su reguliuojama atlošo padėtimi įsigijimą. Užmigus mažąjam keleiviui – galėsite šiek tiek kėdutę atlenkti, tad vaiko galvelė nesvirs į priekį.
Kėdučių tipai
Pagal vaiko amžių ir svorį. Kėdutės būna šių tipų:
- Dviračio kėdutės vaikams, tvirtinamos priekyje (dažniausiai tinka vaikams nuo 9 kg iki 18 kg), pvz. Quibbel Air. Tinkamos mažesniems vaikams. Leidžia vežti vaiką veidu į pasaulį, suaugusiojo nugara neužstoja matomumo. Norint apsaugoti nuo vėjo, lietaus ar vabzdžių, galima įsigyti specialius apsauginius skydelius. Minti nėra labai patogu, nes kėdutė užima dalį vietos centrinėje dviračio dalyje, tad dažnu atveju tenka minti kelius skečiant į šonus. Vežant vaiką tokioje kėdutėje, dviratis bus gan stabilus ir balansuotas.
- Dviračio kėdutės vaikams, gale ant rėmo arba bagažinės (nuo 9 kg iki 22 kg), pvz. Polisport Koolah. Jei tai kėdutė tvirtinama ant bagažinės – jums reikės įsigyti ne tik kėdutę, bet ir pačią bagažinę. Kėdutės tvirtinamos ant rėmo yra patogesnės vaikui, nes perduoda mažiau vibracijų. Renkantis tokią kėdutę geriausiai į parduotuvę atvykite su dviračiu ir įsitikinkite jog jūsų dviračio rėmo konstrukcija bus tinkama. Nes pvz. mūsų šeimoje, iš keturių dviračių, vaikišką kėdutę galime pritvirtinti tik prie vieno. Daugumoje šių kėdučių vaikai gali važiuoti nuo metukų iki šešerių. Vežant vaiką galinėje kėdutėje, jį galima patogiai stebėti galinio vaizdo veidrodėlio ant rankenos pagalba. Tuomet nereikia persukti, galite važiuoti susifokusavę į priekį ir tik karts nuo karto užmesdami akį į veidrodėlį.
Svarbu: Vežant vaiką kėdutėje gale reikia itin didelio budrumo, ypač pirmomis kelionėmis kol priprasite prie naujo valdymo. Dėl pakitusio svorio centro, dviratis yra gan nestabilus ir sudėtingiau valdomas. Itin svarbu būti budriam sustojant ir nulipant nuo dviračio. Nes vaikui pasimuisčius – dviračio priekis gali staiga pakilti į viršų (taip man yra buvę ir tai nėra maloniausia patirtis). Siekant to išvengti, galima pabandyti subalansuoti dviratį, prikraunant sunkių daiktų į priekinį bei centrinį dviračio krepšius. Nors minti dėl didesnio svorio reikia daugiau energijos, tačiau dėl valdomumo ir komforto sustojant – jausitės gerokai stabiliau ir saugiau.
Šalmas. Kaip išsirinkti?
Prieš sodinant vaiką į kėdutę, nepamirškite vaikui ne tik uždėti šalmo, bet ir jį tinkamai sureguliuoti. Nepirkite vaikui šalmo “ant išaugimo” keleriems metams į priekį. Šalmas turi tikti dabar. Uždekite jį ant viršugalvio ir nugaroje esančios sagties pagalba sumažinkite apimtį pagal vaiko galvos dydį. Taip pat atidžiai apžiūrėkite ar dirželiai, segami po kaklu nėra nei per laisvi, nei spaudžia.
Šaltesniu oru, po šalmu geriausia naudoti ne kepurę ir šaliką, bet vientisą pošalmį. Jis užtikrins jog šalmas užsidės tinkamai ir jog nereikės reguliariai tikrinti ar neatsidengė vaiko ausys ar kaklas.
Priekabos
Dviračio priekabų yra įvairių tipų. Beveik visos jos yra dviratės. Į kai kurias galite pasodinti vieną vaiką, į kai kurias ir du. Kokybiška priekaba bus visiškai atspari lietui, todėl vaikas joje jausis komfortiškai.
Dviračio priekabos turi savų trūkumų:
- kol važiuosite – greičiausiai nematysite savo vaiko(-ų) tol kol neatsisuksite – o tai greičiausiai norėsite daryti sustoję dėl saugumo.
- dažnai priekabos būna be amortizatorių, ypač pigesniuose modeliuose, todėl vaiko stuburui nėra sveika ilgą laiką važiuoti priekaboje, ypač Lietuvos sąlygomis, kai pas mus vis dar gausu nekokybiškos infrastruktūros.
- Dviračio priekaba dažnai yra ženkliai platesnė nei dviratis, todėl tempiant tokią priekabą reikia iš anksto numatyti ar visur pavyks saugiai pravažiuoti su priekaba. Pvz. Lietuvoje vis dar yra vietų kur suformuoti vadinami labirintai (pvz. prie geležinkelio perėjų), kur tokia priekaba nepravažiuos.
- Sklandžiai nuvažiuoti nuo šaligatvio su aukštais borteliais – beveik neįmanoma. Tad maršrutą greičiausiai dėliosite ne pagal tai kur norite nuvažiuoti, o pagal tai kur galite.
Kai kurias priekabas galima naudoti ir kaip vežimėlį, netgi sportuojant- bėgdami ir stumdami savo vaiką, kadangi priekyje galima turėti vieną ar du ratukus, kurie leistų priekabą naudoti be dviračio.
Priekaboms kartais reikia papildomų dalių, be kurių jos nesijungs prie dviračio. Dauguma priekabų yra paruoštos prijungti prie 9mm greito atlaisvinimo galinio rato ašies. Naujiems dviračiams gali reikėtų pritaikymo dalių į storesnes, modernias ašis.
Viena žymiausių įmonių, gaminančių priekabas yra Thule, turintį platų aksesuarų pasirinkimą savo priekaboms. Pvz. nesunkiai paversite vaikų vežimo priekabą į patogią šuniui ar daiktams vežti.
Rekomenduoju rinktis priekabą tais atvejais, kai jūsų mieste arba ten kur keliausite yra puikiai išvystyta dviračių takų infrastruktūra ir sudarytos sąlygos saugiai judėti dviračiais.
Tekstą parengė: Solveiga Dambrauskaitė-Bakutienė
Daugiau naudingų patarimų keliaujantiems su vaikais iki trejų metų, šiame video:
Ieškote idėjų minti? Pasižvalgykite po mūsų rekomenduojamus solo dviračių maršrutus (.gpx)