Medininkų pilis

Išlipus traukinių stotyje, kviečiu leistis dviračiu į istorinį maršrutą, kuriame pasieksite aukščiausią Lietuvos tašką. Pirmiausiai aplankykime Pavilnių regioninį parką. Čia laukia Pučkorių atodanga. Jos aukštis 173 m virš jūros lygio. Atodanga suformuota Vilnios upės srautinių vandenų.  Tai bene įspūdingiausia atodanga mūsų šalyje, kuria galima pasigrožėti tiek iš jos apačios, tiek iš viršaus.

Antrajame maršruto objekte laukia į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas Struvės geodezinio lanko punktas. Šis lankas – beveik 3 000 km besitęsianti trianguliacijos grandinė. Ji buvo sukurta 1855 metais vokiečių astronomo Frydricho Georgo Vilhelmo Struvės, kuri vardu ir buvo pavadinta. Grandinė naudota tiksliam dienovidinio lanko ilgiui nustatyti ir Žemės dydžiui bei formai apskaičiuoti.

Prieš Medininkus, pasukę į kairę, privažiuosite pasienio postą, kuriame 1991 m. liepos 31 d. apie 5 val ryto, buvo įvykdytas sunkus nusikaltimas. Sovietų milicijos ypatingosios paskirties būrio OMON smogikai užpuolė ir sušaudė Lietuvos pasienio darbuotojus. Tą dieną žuvo septyni pareigūnai. Nors buvo sunkiai sužeistas, tačiau liko gyvas tik vienas – muitininkas Tomas Šernas. Šioje vietoje rasite stovintį originalų muitininkų vagonėlį, kuriame vyko žudynės, greta jo – pastatytas paminklas su septyniais balto marmuro kryžiais ir žuvusiųjų pavardėmis.

Maršruto pradžiaBelmonto malūnas. 54.683698, 25.356066
Atstumas84 km
GPXatsisiųsti
Trukmė1 diena
Kelio danga85 proc. mažo intensyvumo keliai, 15 proc. Žvyrkeliai, takeliai.
Sudėtingumasvidutinis
Dviračio tipasMTB, hibridinis, turistinis.
Lankytini objektai/muziejaiBelmontas
Struvės geodezinio lanko punktas (UNESCO)
Vladislavo Sirokomlės muziejus
Pasienio postas
Medininkų pilis
Gamtiniai objektaiPavilnių regioninis parkas
Pūčkorių atodanga
Juozapinės kalva
Aukštojo kalnas (aukščiausias Lietuvos taškas)
Papildoma informacijaPrieš kelionę verta pažiūrėti dokumentinį filmą “Postas aušroje” (rež. Andrius Lygnugaris). Filmas skirtas Medininkų žudynių 30-osioms metinėms.