Kauno tvirtovės fortų žiedas

1879 m. liepos 7 d. Rusijos imperatorius Aleksandras II patvirtino Kauno tvirtovės statyboms. Šis miestas pasirinktas neatsitiktinai. Kaunas yra Nemuno ir Neries upių santakoje, tai – kliūtis priešo kariuomenei, taip pat čia buvo strateginės reikšmės geležinkelio tiltas, tunelis, strateginiai keliai. Mūriniai tvirtovės fortai ir baterijos statyti apylygiais atstumais, beveik teisingu ovalu, 0,5-2 km atstumu nuo miesto ribos. Iš viso baigti statyti 9 fortai. Palemone, Domeikavoje, Romainiuose bei Akademijoje yra dar keturi pradėti statyti fortai, tačiau jie nebuvo baigti statyti. Iš viso buvo pastatyta šimtai karinės paskirties pastatų, o tvirtovės statybai išleista 11 milijonų rublių. Gal simboliška, bet prasidėjus konfliktui Kauno tvirtovė giuvo po 11 dienų. Nors ir Kauno tvirtovė buvo pati moderniausia Rusijos imperijoje, tačiau priešas buvo technologiškai pažangesnis. Kaune ir Kauno rajone šiuo metu yra išlikę apie 250 objektų.

Prieš jums išriedant iš namų, noriu įspėti jog toli gražu ne visose maršruto atkarpose yra įrengti šaligatviai ar dviračių takai, tad norint įveikti šį maršrutą teks važiuoti važiuojamąja dalimi. Maršrute yra keletas įkalnių, o bendras trasos ilgis yra net 55 km! Dėl šios priežasties maršrutą priskyriau “pažengusiųjų” kategorijai. Tačiau, maršrutą galima dalinti į dvi dalis ir apvažiuoti neskubant per dvi dienas, taip skiriant daugiau laiko pačių objektų tyrinėjimui, o ne intensyviam pedalų mynimui. Jei jums, kaip ir man patinka nestandartiniai, istoriniai ir apleisti objektai – šiame maršrute jūsų laukia adrenalino kupinas laikas landžiojant po tamsią, drėgną ir paslaptingą miesto tvirtovę. Tad apsiaukite patogiai ir pirmyn!

Maršruto pradžiaIX fortas. 54.941735, 23.876179
Atstumas55 km
GPXatsisiųsti
Trukmė1-2 dienos
Kelio dangaautomobilių keliai
Sudėtingumassudėtingas
Dviračio tipasvisi
Lankytini objektai/muziejaiKauno tvirtovės parkas:
I fortas
II fortas
III fortas
IV fortas
V fortas
VI fortas – Karo technikos muziejus
VII fortas
VIII fortas
IX fortas – muziejus
Gamtiniai objektaiMarvelės upės slėnis
Papildoma informacijaSpalio-balandžio mėnesiais Kauno tvirtovės fortuose lankytis draudžiama. Šiuo metu čia įsikuria žiemos miegu miega šikšnosparniai. Net septynios fortuose žiemojančių šikšnosparnių rūšys yra įtrauktos į Lietuvos Raudonąją knygą. Todėl I, II, III, IV ir VIII fortai yra įtraukti į tarptautinės svarbos saugomų teritorijų tinklą “Natura 2000”.